Sporo tu magicznych miejsc. Jednym z nich jest Agiofarago – czyli wielki wąwóz a na jego końcu hippisowska plaża… Tutaj często do tych najpiękniejszych zakątków niełatwo jest dotrzeć.Dojechać nie jest łatwo, szczególnie jeśli wybraliście się tam Smartem. Niemniej żuczek dał radę, więc dojedziecie czymkolwiek. Kanion znajduje się około 80 km od Heraklionu, a po drodze niespodzianki. Warto też zobaczyć monastyr, który miniecie na końcu dobrej drogi, ale o nim w następnym odcinku. Po nim – wyboista, górska przygoda…. Przygotujcie się na piaski, kamienie i kozy. Na trasie spotkacie bramy, które trzeba otwierać i zamykać po przejeździe bo nieznośne kreteńskie kozy marzą żeby się wydostać zza ogrodzenia.

agiofarago1

Kiedy dojedziecie do 1 miejsca gdzie można zostawić auto – nie róbcie tego. Jeźdźcie dalej, samochód parkujemy przy samym wąwozie.

Co ważne – nie zostawiamy pojazdu przy drzewach na Krecie! Cień i tak nic nie da – będzie gorąco jak w piekle, ale jeśli nie chcecie płacić za szkody wypożyczalni – zastosujcie się. Tutaj kozy wskakują na samochody, żeby dostać się do co smaczniejszych gałązek.

Wędrówka przez wąwóz zajmie Wam około 50 minut, bo jest co oglądać po drodze. Mniej więcej w połowie zobaczycie kościółek św.Antoniego. Tam można się przespać i  zaopatrzyć w wodę pitną. Niedaleko jest studnia. Nie wolno tam jednak używać szamponu. To też pustelnia, więc teoretycznie nie powinno się tam biegać nago… ale sporo ludzi lata bez majtek, bo klimat tam mocno hippisowski ( w końcu Matala niedaleko). Idąc spacerkiem nie sposób też nie poczuć zapachu jointów znad namiotów:)

Po wędrówce z oszałamiającymi widokami i skaczącymi dookoła kozami – zobaczycie wyłaniającą się plażę. Są na niej małe kamyczki. Sporo ludzi przyjeżdża tam z namiotami. Można biwakować, wspinać się i pływać. Zaopatrzcie się jednak we wszystko co potrzebne, bo sklepów i cywilizacji na szczęście w pobliżu nie ma.

Do Agiofarago można dostać się też łodzią z Matali,  Agia Galini lub Kali Limenes, ale myślę, że przygoda z kreteńskimi drogami jest lepsza.

Na koniec – napis na tej tabliczce głosi:

Rób kupę wyżej bo za rok mogą tu biegać Twoje dzieci:)))

18254483_10203342511320461_378118412_n

Tutaj link z mapką:

https://pl.tripadvisor.com/Attraction_Review-g3236223-d9732474-Reviews-Agiofarago_beach-Kaloi_Limenes_Crete.html