W zeszłym roku natura obeszła się z wyspą dość łaskawie jak chodzi o cyklony i trzęsienia ziemi. Niestety zeszłej zimy spadło za mało deszczu (a potrzeba go dużo bo zwykle nie pada od maja do października) i mieliśmy ogromną suszę, potem pożary ale wszystko to „w granicach normy”. Teraz jednak pogoda naprawdę szaleje. Niecałe 2 tygodnie temu była powódź – szalał cyklon Zorbas . Wtedy woda porwała samochód z 4 – osobową rodziną , tym razem podczas sztormu Oceanis w aucie utopił się 61 jedni mężczyzna, który osierocił 5 dzieci.

Ja wiem, że katastrofy są wszędzie i ginie więcej ludzi, ale kiedy dzieje się to w miejscu w którym mieszkasz – przeżywasz okropnie. Woda zabrała 5 osób, zerwała ponad 100 letni most, wiele dróg jest zniszczonych, niektóre rodziny musiały się ewakuować. W Chanii ogłoszono stan wyjątkowy.

Piszecie, że Kreteńczycy są twardzi i się podniosą. Tak będzie, to górale i ludzie morza, ale są z reguły niezamożni. Na Krecie nie ma pracy, a wszystko tak naprawdę stoi i działa na słowo honoru. Teraz będą się spieszyć, żeby wszystko wróciło do normy, bo tutaj głównie żyje się z turystyki. I pewnie jak przyjedziecie to nic nie zauważycie – a dramat jest prawdziwy.

Przyjeżdżając tutaj pamiętajcie, że jesteście w prawdziwym miejscu, który z rajem nie ma nic wspólnego, jeśli pobędzie się tutaj dłużej niż 2 tygodnie smażąc się na słońcu.

Podsumowując co zrobił  front Oceanis w ciągu kilku dni. W rejonie miasta Chania na zachodzie wyspy spadło  – od soboty do wtorku 496 litrów na metr kwadratowy deszczu, co stanowi ponad 40 procent rocznej sumy opadów.  Na całej wyspie powstały osuwiska ziemi, również na Nowej Drodze Narodowej od miejscowości Agia Pelagia po Kissamos. Połowa góry zsunęła nam się na drogę w okolicach Heraklionu. Przywrócenie wielu dróg do użytku zajmie miesiące. Zginęło wiele zwierząt, huraganowy wiatr powyrywał drzewa, w wielu miejscach nie było prądu. Szkody szacowane są w dziesiątkach milionów euro.

Strata szczególnie bolesna dla mieszkańców to zawalenie się mostu nad rzeką Keritis.

Mieszkańcy są załamani, bo sami dbali o zachowanie konstrucji. To dla nich ważne miejsce. Kamienny most został zbudowany w 1908 roku i stał się świadkiem  tragicznych wydarzeń. W 1941 roku Niemcy wykonali tam egzekucję na 118 mieszkańcach Krety.

 

Moment zawalenia się konstrukcji uchwyciła telewizja NeaKritis.gr

Pozniżej możecie zobaczyć zniszczenia jakich dokonał front Oceanis. Zdjęcia pochodzą z portalu www.neakriti.gr i agonaskritis.gr.

Nikos Sarantos pokazuje ogrom tragedii…