Kreteńskie klimaty

Kreteńskie klimaty

Liczba mnoga nie jest przypadkowa, w każdej z części wyspy pogoda może być diametralne różna. Na zachodzie leje, a na wschodzie praży słońce.

Odpowiem na pytania pojawiające się najczęściej:

  1. Kiedy najlepiej wybrać się na Kretę?
  2. Jakie są maksymalne temperatury?
  3. Czy w zimie jest zimno i czy pada śnieg?
  4. Czy w Irapetrze zawsze wiatr urywa głowę?
  5. Czy na wyspie Chrissi jest bardziej gorąco?
  6. Jaka jest temperatura na Santorini?

KLIMAT KRETY

Kreta jest mocno zróżnicowana – również klimatycznie.Zderzają się tu dwie strefy: Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Na szczęście dla wszystkich, przeważa klimat umiarkowany, ale nie zawsze, dlatego dobrze jest wiedzieć co zapakować do walizki przed przylotem, żeby nie zmarznąć – albo się nie roztopić.

Wyspa wiele też oferuje, więc jeśli macie zamiar chodzić po górach czy wąwozach, też trzeba się przygotować. Klimat między strefą przybrzeżną a górami różni się mocno, a te rozciągają się ze wschodu na zachód tworząc barierę, dzięki której pogoda na południu wyspy bywa zupełnie inna niż na północy.

1.            Kiedy najlepiej wybrać się na Kretę?

Zależy to od upodobań własnych i wytrzymałości termicznej…Dla Kreteńczyków tak naprawdę istnieją 2 pory roku – lato i zima. Kiedy tylko kończy się to pierwsze zaczynają życzyć sobie „Kalo himona” , czyli dobrej zimy. Jesieni i wiosny jakoś się nie zauważa. Liczy się czas, kiedy można już iść na plażę, a zimę zaczynamy kiedy rozpoczyna się zimowy program dnia, o czym z pewnością Wam opowiem.

Sezon turystyczny na wyspie startuje w kwietniu i trwa do końca października.

WIOSNA – to moja ulubiona pora roku, wszystko kwitnie, temperatura podnosi się powoli  do około 26 stopni, jest słonecznie ale zdarzają się jeszcze ulewy i wiatry. Nie jest gorąco i tłoczno. Wszyscy powoli przygotowują się do sezonu, turystów jest mało. To idealna pora dla tych,którzy nie lubią upałów, tłoku i chcą naprawdę zobaczyć i poznać wyspę. Poranki i noce są jeszcze chłodne, dlatego warto zabrać coś ciepłego. Pamiętajcie też,że domy na Krecie rzadko są ogrzewane, dlatego warto się zabezpieczyć. Idealny czas na zwiedzanie wąwozów i wspinaczki górskie.

LATO – lato często zaczyna się już w maju. Temperatura dochodzi już do 30 stopni i robi się gorąco. Plażować już można spokojnie, choć czasem jeszcze deszczyk pokropi. W czerwcu zaczyna się już ukrop. Temperatury dochodzą w lecie do 40 kresek powyżej zera, to więc czas dla tych, którzy chcą mieć pogodę na 100%. W lecie deszcz nie pada, jest gorąco, tłoczno i jak chcecie zwiedzać musicie liczyć się z tym, że wszędzie będą tłumy. Stała słoneczna pogoda na Krecie utrzymuje się do końca sezonu.

JESIEŃ – wyspa spalona słońcem po 6 miesiącach upału, ale morze jest ciepłe a temperatury dochodzą do przyjemnych 25 stopni. Październik na Krecie polecam, bo to znów czas wędrówek i większego spokoju. Wszyscy odpoczywają po 6 miesiącach harówki i tempo nieco zwalnia. Nie ma ani dzikich tłumów, ani dzikich upałów.

ZIMA – zima to czas absolutnego spokoju, ale ja osobiście nie polecam tej pory roku na wyspie. Temperatury zwykle nie spadają poniżej 10stopni, słonko często świeci, ale to czas kiedy ziemia musi dostać swoją porcję wody, więc leje często i mocno. Nie obejdzie się bez kaloszy i ciepłych kurtek.Choć przyjemne 15 stopni występuje często, to musicie się liczyć z szaloną wilgotnością powietrza, która obniża odczuwalną temperaturę. Jeśli ktoś chce wpaść na wyspę w zimie, musi też pamiętać, że tutaj w domach jest zimno. Jeśli nie przeszkadza Wam temperatura 13 stopni w pokoju – zapraszam serdecznie.

2.  Jakie są maksymalne temperatury?

Maksymalne temperatury na Krecie pojawiają się razem z falami upałów. Ja przeżyłam tu 48 stopni i wiem, że w tropikach mieszkać bym nie mogła.

Kreski na termometrach skaczą też do góry, kiedy wiele wiatr Sirocco –  nikt go nie lubi. Kiedy się pojawia temperatura wzrasta często do ponad 40 stopni Celsjusza, a dodatkowo przywiewa znad Afryki masy piasku. Jeśli jesteście ciekawi takich wrażeń –wystarczy włączyć sobie suszarkę na najgorętszy nawiew i pochodzić sobie z nią dmuchającą w twarz przez 3 dni. Na szczęście w lecie nie zdarza się bardzo często. Kreteńczycy wierzą, że to „zły wiatr”, który zmienia nasz nastój i zachowanie. Przez niego nie jesteśmy sobą.

Słyszałam też historie, jakoby w zamierzchłych czasach przestępcy dostawali niższe kary, jeśli udowodnili, że czyn swój haniebny popełnili podczas szalejącego Sirocco. Uważano, że kiedy wieje tracimy rozum.

Coś w tym jest – nastój spada nam razem z ciśnieniem i lepiej Kreteńczyka w te dni nie denerwować.

 

To własnie widok z okna, kiedy wieje Sirocco…

3. Czy w zimie jest zimno i czy pada śnieg?

Tak, jest zimno – tyle, że w domach i tak – pada śnieg, ale raczej tylko w górach.

Jeśli nie występuje anomalia pogodowa, jak to miło miejsce wzeszłym roku, kiedy całą wyspę sparaliżowało, to śnieg w dolinach nie pada.Jest go dużo w górach, które są okryte białą pierzyną prawie 6 miesięcy.Różnice temperatur są duże, więc jak się komuś marzy wspinaczka w śniegu apotem plażowanie – zapraszam w maju.

Na zewnątrz jest zwykle dość ciepło, nie ma temperatur na minusie, tyle, że mieszkańcy nie wpadli jeszcze na pomysł jak z głową ogrzewać domy, więc w pomieszczeniach jest chłodno. Musicie się też liczyć z szaloną wilgotnością powietrza.

 

 

 

 

 

 

4. Czy w Irapetrze zawsze wiatr urywa głowę?

Tak, przynajmniej często próbuje… Irapetra to najcieplejsze miasto Europy, bo od Afryki dzieli je jedynie 300 km. Jest tam gorąco i bardziej wietrznie niż w centralnej części wyspy.

5. Czy na wyspie Chrissi jest bardziej gorąco?

W lecie wyspa Chrissi, oddalona od Irapetry o 10 kilometrów przypomina patelnię na której z powodzeniem możemy usmażyć swoje własne stopy.To wytwórnia ludzkich souvlaków ( greckich szaszłyków). Tropiki i lazurowa woda, ale jak staniecie boso na plaży w pełnym słońcu poczujecie jak to jest stąpać w piekielnych odmętach. Wiadomo, Afryka jest o rzut beretem.6.

6. Jaka jest temperatura na Santorini?

Santorini to osobny temat, który niebawem się pojawi. W każdym razie, mam wrażenie, że tam jest zawsze ukrop. Tak,  na Santorini w sezonie zawsze jest ponad 30 stopni, cienia mało, wiec dobrze jest mieć ogromny kapelusz i hektolitry wody.

 Jeśli macie więcej pytań – czekam z niecierpliwością…

 

 

 

O autorze

Z wykształcenia socjolog i dziennikarz, były radiowiec o chorobliwej ciekawości świata. Za dużo gada, za dużo czyta i dobrze jej z tym.

Zostaw odpowiedź

Zajrzyj po więcej…

Śledź mnie na Insta