U podnóża najwyższej góry Krety – Psiloritis leży malutka wioska Margerites. To jeden z czterech głównych ośrodków ceramicznych Krety. Nam nazwa kojarzy się z kwiatkami – margaretkami, ale pochodzi prawdopodobnie od słowa – magara lub magarikata, które oznaczało glinę w czasach bizantyjskich.

Mieszkańcy wioski od pokoleń tworzą ceramiczne cuda. Każda z rodzin ma swoją własną recepturę wyrobu i sposoby jej wypalania. Jak można przypuszczać, raczej się nią nie podzielą. Na stoku powyżej wioski można zobaczyć, ciągle używane bardzo stare piece opalane drewnem. Co ciekawe, lokalna glina podczas wypalania zmienia kolor z czarnego na czerwony.

Teraz mieszkańcy pracują na miejscu, ale kiedyś, co roku – 21maja w dzień św. Konstantyna, wsiadali na osiołki i z pomocnikami wyruszali do wiosek, gdzie stawiali prowizoryczne piece z cegieł. Pracowali na zamówienie, niektóre z pitosów – czyli ogromnych zbiorników na oliwę czy wino, były tak ogromne, że nie nadawały się do transportu. W ten tradycyjny sposób wytwarzano dziesiątki naczyń o różnych kształtach i funkcjach m.in. :

•             LAINA – dzbany na wodę

•             MOUZOURIKI –  dzbany na wino

•             GLASTRA – wazy na kwiaty

•             THYMIATO- naczynia do palenia kadzideł w kościele

•             PITHARI – pitosy – mieściły 100 i więcej litrów oliwy czy wina

 

Przejście całej wioski nie zajmie Wam dużo czasu. Składa się z jednej głównej ulicy, przy której są praktycznie same sklepy z ceramiką. To na co warto zwrócić uwagę, kiedy zejdziecie w bok – to stare domy, pamiętające czasy weneckie, część z nich jest opuszczona i porastają je różowe bugenwille, więc jest się czym pozachwycać. Co ważne opłaca się tam zrobić zakupy, bo ceny są naprawdę niskie w porównaniu z tym, co znajdziecie w turystycznych sklepach, już za kilka euro wyjedziecie z autentyczną pamiątką – a nie szmelcem „made inChina”.

Warto też wstąpić do bizantyjskiej świątyni pw. Św. Jana Ewangelisty ( Agios Ioannis Teologos) , która została wybudowana na cześć miejscowego kapłana GEORGIOSA KLADOSA, który zmarł w 1383 r. Znajdziecie tam ikonę z postacią księdza namalowaną na rozkaz parafian po lewej stronie Chrystusa, po prawej Matka Boska modli się za jego duszę.

Margerites leży ok 25 km od Rethymnonu, wizytę tam warto zaplanować przy okazji zwiedzania samego miasta, jaskini Melidoni czy klasztoru Moni Arkadi.

Teraz spacer…