Wyspa znajdująca się około 15 kilometrów od Krety nazywana jest Chrissi – czyli Złota…  niedawno była to jednak wyspa..osłów (Gaidouronisi). Z pewnością osłem będzie ten kto nie zabierze kremu z filtrem 50, wody albo przejdzie się boso po piasku bo tam panują afrykańskie upały.

Złota wyspa znajduje się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych plaż Krety. Rzeczywiście Złota plaża jest bajkowa – szeroka z drobnym piaskiem i tysiącem małych muszelek a do tego otacza nas lazurowe morze. W lecie to miejsce straszliwie oblegane, ale miejsca jest sporo więc każdy się zmieści.

Chrisi jest objęta europejskim programem Natura 2000 i jest to też Rezerwat Dzikich Zwierząt. Niestety – turystyka zabija to miejsce, a śmieci to poważny problem, dlatego jadąc tam pamiętajcie, żeby zostawić po sobie tylko ślady waszych stóp.

Wyspa znajduje się w odległości około 9 mil morskich od miejscowości Irapetra – najcieplejszego miasta w Europie. Ma 4743 kilometrów kwadratowych i maksymalną wysokość 27 m. Jest znana nie tylko z plaż. Na jej terenie znajduje się ponad 200 letni cedrowy las. Kiedyś była bazą piratów z Algieru, dlatego niektórzy ciągle marzą, że znajdą tam zakopany skarb.

Rejs na wyspę potrwa około godziny. Jeśli kogoś złapie choroba morska – to już za późno… Idźcie do kapitana po tabletki na drogę powrotną, bo trzeba je wziąć 30 min przez wejściem na pokład. W sezonie zwykle nie buja jakoś mocno, więc spokojnie będziecie się cieszyć bo morze Libijskie jest przepiękne.

Statek cumuje przy małym porciku w południowej części wyspy. Powinna tam być tawerna, ale różnie z tym bywa…  Zobaczycie też od razu zorganizowaną plażę – ale nie zostawajcie tam bo po drugiej stronie wyspy jest o wiele ładniej. Zobaczycie znak i strzałkę – Golden Beach (Belegrina ) i po kilkuminutowym  spacerze drewnianą kładką będziecie na miejscu.

Las cedrowy przez który będziecie przechodzić ma 350 akrów i zajmuje ¼ powierzchni wyspy. Jeśli wybierzecie się na spacer zobaczycie też skały wulkaniczne. Powstały miliony lat temu, kiedy wybuchł podmorski wulkan.  Na Chrissi znaleziono 49 rodzajów skamieniałości (korale, muszle, ślimaki morskie, jeżowce).

Na zachód od Belegriny jest spokojniejsza plaża – Chatzivolakas, a na zachód od niej znaleziono ślady osady minojskiej. Handlowano tam purpurą, barwnikiem pozyskiwanym z muszli, którym barwiono stroje królewskie. Niedaleko jest też kościółek Agios Nikolaos i latarnia morska. Spacerując możecie się natknąć też na studnie, z których największa pochodzi z epoki rzymskiej.

Jeśli szukacie ustronnego miejsca, to jest nim plaża Kataprosopo. Będzie z niej widok na malutką wysepkę, która jest domem dla tysięcy ptaków.

Odpoczywając pamiętajmy jednak, że

  cały teren jest chroniony nie można więc w żaden możliwy sposób go zanieczyszczać

– nie można zbierać roślin, kamyków, skamieniałości, muszli, starożytnych artefaktów

– nie można rozkładać namiotów, rozpalać ognia, palić papierosów w pobliżu drzew ani w żaden sposób ingerować w naturę.    Kempingowania w nieprzeznaczonych do tego miejscach

    Jak się tam dostać:

  1. Wycieczki – kupujecie wyceczkę na Chrisi i wszystko macie załatwione
  2. Wypożyczacie samochód i jedziecie do Irapetry a stamtąd wypływacie na Chrisi
  3. Korzystacie z komunikacji miejskiej KTEL, jeśli jesteście blisko. Rozkłady jazdy autobusów znajdziecie w recepcjach hoteli albo na stronie – https://www.ktelherlas.gr/

 

Statki

Statki na Chrissi zaczynają kursować zwykle w maju i kończą w październiku. Tu już pogoda decyduje. Rejsy odbywają się codziennie od około godziny 10:30. Stateczków jest sporo, ale pamiętajcie że ostatnie odpływają z Chrissi przed 17:00, więc lepiej pilnować godziny i nie zostać tam na noc…

Ceny  :

Kasy biletowe znajdziecie w mieście i w okolicach portu, jest ich kilka i są dobrze widoczne więc nie ma się o co martwić. Firma przewozowa to DailyCruises.

Bilety można podobno zarezerwować przez internet na www.cretandailycruises.com i odebrać je potem osobiście, ale ja jestem sceptyczna jak chodzi o Kretę i Internety… nie korzystałam, więc się nie wypowiem. Na Chrissi wybieram się tylko z grupami.

– dorośli płacą obowiązkowo 1 euro opłaty klimatycznej. Jeśli wybieracie się sami, stanowisko opłat jest przed wejściem na statek. Jeśli jesteście z wycieczką, wszystko załatwia za Was pilot.

– dzieci do 2 lat płyną za darmo

Kiedy wykupicie wycieczkę w biurze czy u rezydenta pytajcie czy posiłek jest w cenie.

STATEK

Na statkach znajdują się bary gdzie można zaopatrzyć się w wodę, piwko, kawę czy coś do zjedzenia. Można płacić kartą. Nie są to duże jednostki, więc zwykle jest na nich sporo osób, ale jest ich na tyle dużo, że dacie radę

Rada: kiedy jest bardzo gorąco, zapytajcie czy mają zamrożoną wodę, wtedy będzie dłużej zimna.

Rejs trwa nieco ponad godzinę. Jest to uzależnione od pogody oczywiście i ewentualnego korka przy porcie, bo może tam zacumować tylko jedna jednostka na raz.

PLAŻOWANIE

2 plaże są zorganizowanie, po obydwu stronach wyspy są tawerny, leżaki i parasole ( drogie – w zeszłym sezonie ceny dochodziły do 15 euro za komplet) , toalety również znajdziecie.

PORADY:

Na Chrissi jest diabelnie gorąco – nie można zapominać o nakryciu głowy i piciu ogromnych ilości wody! Piasek parzy, więc uważajcie. Tutaj panuje afrykański klimat więc przygotujcie kremy z filtrem 150 jak są.

– jak macie, zabierzcie buty do wody, bo w wielu miejscach jest kamieniście

– na wyspie nie ma lekarza

Bede tam co srode  – więc mam nadzieję, do zobaczenia!

0 komentarzy

Wyślij komentarz